Home Magazín Foukači skla na ostrově Murano potýkají s drahým plynem

Foukači skla na ostrově Murano potýkají s drahým plynem

0
Foukači skla na ostrově Murano potýkají s drahým plynem

Světoznámí foukač skla na ostrově Murano nedaleko Benátek stěží zvládli problémy spojené s pandemií nového koronavirus. Přešli na dražší umělecké výtvory, aby lépe čelily levné konkurenci z Asie. Ale rostoucí ceny energií opět otřásly jejich ekonomickým modelem.

Desítky pecí, které zůstaly na ostrově, kde benátští vládci před 700 lety přesunuly foukání skla, musí hořet nepřetržitě, aby drahé kelímky uvnitř nepraskly. Cena za metan však od 1. října na světovém trhu pětinásobně vzrostla. Foukač skla tak čelí určitým ztrátám při objednávkách, které se snaží splnit, přinejmenším v dohledné budoucnosti.

„Lidé jsou zoufalí,“ řekl Gianni De Checchi, prezident sdružení uměleckých řemeslníků Confartiginato. „Pokud to bude takto pokračovat a nenajdeme řešení pro náhlé a abnormální ceny plynu, celý sektor skla Murano bude ve vážném nebezpečí.“

Středně velká sklářská dílna, jakou má například Simone Cenedese, spotřebuje 12.000 kubických metrů (m3) metanu měsíčně na udržení teploty v jeho sedmi pecích nad 1000 stupňů Celsia 24 hodin denně. V rámci údržby jejich vypíná jen jednou za rok, a to v srpnu.

Jeho měsíční účty se běžně pohybovaly od 11.000 eur do 13.000 eur podle dosavadní smlouvy s pevnou cenou, jejíž platnost vypršela 30. září. Nyní je Cenedese vystaven výkyvům na trhu s plynem. V říjnu odhaduje zvýšení nákladů na metan na 60.000 eur, neboť trh s plynem ovlivnily nárůst poptávky v Číně, nejisté dodávky z Ruska a znepokojivě nízké zásoby komodity v Evropě.

Řemeslníci jako Cenedese čelí nyní obrovskému nárůstu nákladů na energii, přičemž ceny zaknihovaných objednávek již nemohou zvýšit. Doufali přitom, že jejich nové zakázky vytrhnou z krize způsobené novým koronavirus. Blokády a sociální distanc v Itálii po vypuknutí pandemie loni na jaře zastavili totiž načas i výrobu skla na ostrově Murano.

„Ceny, které již byly stanoveny, nemůžeme zvýšit. To znamená, že nejméně dva měsíce jsme nuceni pracovat se ztrátou,“ řekl Cenedese, sklář třetí generace, který převzal podnik od svého otce. „Prodáváme dekorace, nikoliv nezbytné položky, to znamená, že pokud jsou ceny nedostupné, obvykle nejsou žádné objednávky,“ dodal.

Cenedese, podobně jako ostatní na ostrově, zvažuje zavření jedné ze svých pecí, aby se postavil krizi. To ho bude stát 2000 eur za prasklý kelímek. A zpomalí to také výrobu a plnění objednávek.

Jeho pět foukačů skla pracuje s neuvěřitelně přesnou choreografií navazujících procesů, aby splnilo objednávku na 1800 vánočních ozdob posetých zlatými vločkami směřujících do Švýcarska. Spolu dokáží vyrobit 300 ozdob denně.

„Žádný stroj nedokáže to, co my,“ řekl mistr Davide Cimarosti, který pracuje jako foukač skla již 42 let.

Skláři na ostrově Murano před desetiletími přešli z pecí na dřevo, pro které dosahovaly nerovnoměrné výsledky, na metan. Stabilní podmínky jim umožňují dosahovat jemnou křišťálovou čistotu, díky které jsou jejich výtvory tak ceněné. A je to jediný plyn, který mohou skláři ze zákona používat. Jejich situace vzhledem k vývoji cen komodity připomíná román Hlava XXII.

Italští skláři zatím doufají, že se mezinárodní trh do konce roku uklidní, i když někteří analytici varují, že výkyvy by mohly přetrvávat až do jara. Pokud by tomu tak bylo, škody na ostrovní ekonomice a jednotlivých firmách by mohly být obrovské.

Vláda v Římě nabídla úlevu italským rodinám, které čelí vysokým cenám energií, ale zatím neudělala nic zásadního pro foukačů skla. Jejich malé, ale energeticky náročné firmy je činí obzvláště zranitelnými. Lobbistická skupina řemeslníků se příští týden setká s členy parlamentu ve snaze získat přímou vládní pomoc. Podle De Checchiho by to měly umožňovat nové pandemické pravidla Evropské unie.

Kromě ekonomických ztrát se obyvatelé ostrova obávají i ztráty tradice, která ostrov proslavila po celém světě.

Toto odvětví se již přitom změnilo z průmyslu s tisíci zaměstnanců v 60. a 70. letech minulého století na síť většinou malých a středních firem, které zaměstnávají celkem zhruba 300 sklářů.

Benátská tradice foukání skla sahá až 1200 let do minulosti a na ostrově Murano se dědí z otce na syna po celé generace.