události
HomeBydleníHledáte si nájem? Připravte se na dlouhý seznam otázek

Hledáte si nájem? Připravte se na dlouhý seznam otázek

- Reklama -aktualita

Najít adekvátního nájemníka je velmi těžké zejména v dnešní době. Na druhou stranu je stejně zdlouhavé a do jisté míry i nepříjemné hledání ideálního nájmu. Už jen z důvodu špatných zkušeností majitele nemovitosti z dřívějších dob se k novým zájemcům o bydlení přistupuje s větší opatrností a také se seznamem otázek. A na ně je třeba odpovědět. Na jaké konkrétní dotazy se připravit a jak moc je nutné se obrnit trpělivostí při shánění odpovídajícího bydlení?

Podnájem vs. pronájem

Úvodem je třeba zmínit rozdíl mezi pronájmem a podnájmem. I když odlišnosti mezi dvěma pojmy budou ti, co hledají nové místo k životu, řešit jen výjimečně. Přesto je dobré mít alespoň základní ponětí o definicích pojmů na mysli.

Zatímco pronájem vzniká v případě, že je pronajímatelem vlastník nemovitosti (čili se nemovitost poskytuje nájemci), takzvaný podnájem vzniká ve vztahu mezi nájemcem a podnájemcem. Čili pokud se stanete podnájemcem, smlouvu neuzavíráte přímo s majitelem nemovitosti, ale s někým, kdo si daný byt či dům pronajímá a rozhodl se ho pronajímat dál.

Jelikož mluvíme o dvou odlišných pojmech, musíme zdůraznit, že oba dva vztahy upravuje odlišná smlouva s jinými podmínkami a právy. S nimi byste se měli, ať už jako podnájemce nebo nájemce, seznámit dříve, než dojde k podpisu smlouvy.

Vše začíná výběrem odpovídající nemovitosti

Hledáte si v současné době nájem? Možná jste do této pozice nebyli posledních několik let postaveni, možná jí dokonce čelíte vůbec poprvé. Ať už je to tak či onak, hodí se vědět několik věcí, které vám pomohou s hledáním odpovídající nemovitosti k žití.

V prvním bodě budete hledat byt či dům. Abyste v dané lokalitě vydrželi alespoň nějakou chvíli, měli byste vědět, co všechno od bydlení požadujete. Chcete bydlet v centru, nebo dáváte přednost spíše přírodě okolo? Vyžadujete, aby byla v okolí školka nebo škola, nebo vám stačí, když se bude v docházkové vzdálenosti nacházet supermarket a posilovna?

Při výběru ideální nemovitosti si musíte zodpovědět také další otázky, které vám pomohou nasměrovat tím správným směrem a výrazně tím zúžit aktuální nabídku na inzertních realitních portálech. Zejména si zodpovězte následující dotazy:

  • Jaký je cenový strop, přes který v případě nájemného nechci jít?
  • Vyžaduji soukromí nebo mi nevadí soužití se spolubydlícími?
  • Žiji sám, v páru nebo s rodinou?
  • Mám domácího mazlíčka?
  • Vyžaduji garážové stání?
  • Je lokalita v dobré vzdálenosti od zaměstnání?
  • Potřebuji nebo nevyžaduji balkon/lodžii/terasu?

Otázek by se na seznamu našlo vícero, ale výše uvedený výčet zahrnuje alespoň to nejzákladnější, co vám pomůže nabídku na trhu realit rapidně zúžit. A to přesně chcete, pokud netoužíte nad výběrem nemovitosti strávit dlouhé měsíce.

Otázky padnou i ze strany pronajímatelů

Výše uvedené otázky jsou však jen hrstkou toho, co budete muset zodpovědět. Ostatně výše zmíněné dotazy zodpovídáte hlavně sami sobě. Následovat bude smršť otázek i ze strany pronajímatele. Pokud najdete v nabídce odpovídající nemovitost a domluvíte si schůzku, respektive prohlídku, očekávejte následující otázky:

  • Kolik lidí bude nemovitost obývat?
  • Kolik dětí bude v nemovitosti žít?
  • Nejste vy nebo partnerka na rodičovské dovolené?
  • Máte zvířata, případně jaká?
  • Kouříte nebo jste nekuřáci?
  • Jaké jste národnosti?
  • Jaké máte zaměstnání, případně jste ve zkušební době?
  • Mohl byste poskytnout kontakt na zaměstnavatele?
  • Kde jste měli původní pronájem, případně proč jste nemovitost opustili? Bylo to z vaší iniciativy nebo pronajímatel ukončil smlouvu? Pokud ano, proč?

Jelikož zákon přímo nemluví do toho, jak pronajímatelé prověřují své budoucí nájemníky, nemůžete se proti těmto dotazům ohradit. Respektive můžete, ale můžete tím také přijít o vytipované bydlení, na které čeká celá řada.

Domácí mazlíčkové bývají velkým problémem

I když zákon nezakazuje neuzavřít nájemní smlouvu pouze na základě toho, že má budoucí nájemník psa nebo jiného domácího mazlíčka, zároveň také nenutí pronajímatele k tomu, aby smlouvu podepsali. Ve výsledku si o dané nemovitosti rozhoduje její vlastník, a pokud se rozhodne mít ve svém domě či bytě někoho bez mazlíčka, tak to tak bude.

Důvodem neakceptování psa, kočky či jiného mazlíčka bývá většinou strach o majetek. Aby nedošlo k jeho zničení nebo poškození. Uchlácholit majitele se vám může podařit tím, že s ním uzavřete takzvaný „předávací protokol”. Jedná se o dokument, který shrnuje, v jakém stavu byl byt nebo dům před předáním, co bylo jeho součástí, kolik klíčů se předalo a od čeho a podobně.

Jinými slovy je to pro pronajímatele pojistka či soupis toho, co součástí poskytované nemovitosti bylo a co očekává, že po vystěhování zůstane na svém místě. Vše se dá také uvést do nájemní smlouvy.

Jak je to s úhradou záloh na energie?

Samostatnou kategorií zůstává, jak je to v případě energií, které se i nadále velmi zdražují. Hradí se v rámci nájemného, nebo je nájemník převádí na svá bedra a řeší individuálně? Opět mluvíme o něčem, co je na rozhodnutí pronajímatele. Ještě donedávna bylo převádění záloh na energie na nájemníka výjimečností, nyní, zejména tedy po markantním zvýšení cen energií, se situace změnila.

Pokud mají nájemníci zálohy energií na svých bedrech, mohou v současné době řešit nutnost doplatit předcházející měsíce. V mnoha případech byly zálohy nízké. V tomto okamžiku přichází do hry nebankovní půjčka, která je řešením vzniklé situace. Jestliže jsou doplatky za energie příliš vysoké, může vám je pomoct uhradit. Přesto je ale na místě zvážit, jestli není jiná cesta.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Komerční sdělení -bydlení