Home Rady a Návody Hydrogeologický posudek: Co je potřeba předem vědět?

Hydrogeologický posudek: Co je potřeba předem vědět?

0
Hydrogeologický posudek: Co je potřeba předem vědět?

Pro projektanty, developery a stavební firmy je hydrogeologický posudek něčím, s čím přicházejí často do styku. Pokud se ale v těchto odvětvích nepohybujete a zajímá vás, k čemu takový posudek slouží a kdy si jej musíte nechat vypracovat, máme pro vás odpovědi na vaše otázky.

Kdy je hydrogeologický posudek potřeba?

Víte, v jakém případě je nezbytné vypracovat hydrogeologický posudek? Když chcete na nějakém pozemku vrtat studnu, vypouštět odpadní vodu či jiným způsobem čerpat, shromažďovat nebo vypouštět vodu. Odborně se takový posudek nazývá „Vyjádření osoby s odbornou způsobilostí dle §9 Vodního zákona“.

Zasakování odpadních vod? Bez odborného posudku nemáte šanci

Plánujete-li na své chatě, chalupě či u svého domu zasakování odpadních vod, bude opět potřeba nechat si vypracovat odborný posudek od specialisty na obor hydrogeologie. Jakmile dopadne posudek podle vašich představ, stačí jej předat příslušným úřadům a můžete se zbavovat odpadní vody ze své domácnosti.

Jak hydrogeologické posuzování probíhá

Zajímá vás, jak takový výzkum probíhá v praxi? Specialisté čerpají z hydrogeologických záznamů o vaší lokalitě a provedou pouze jeden či dva zkušební vrty na pozemku. Ty doplní několika geofyzikálními měřeními. Díky tomu získají přehled o tom, kolik hornin se ve vaší půdě nachází a jak si na tom stojí podzemní a povrchové vody. Následně se tyto informace zpracují a použijí do odborného posudku. Na jeho základě se pak rozhodne, zda si můžete na daném pozemku vybudovat studnu nebo jej například využít k zasakování odpadních vod.

Hledáte-li někoho, kdo vám odborně vypracuje hydrogeologický posudek, vždy se obracejte na profesionály. Odborný posudek vám vypracují rychle a spolehlivě a vy tak záhy budete vědět, jak si na tom váš pozemek stojí.