události
HomeBydleníJak zabránit vlhnutí zdiva pod úrovní terénu

Jak zabránit vlhnutí zdiva pod úrovní terénu

- Reklama -aktualita

Na ochranu zdiva pod úrovní terénu proti vlhkosti a vodě můžete použít několik řešení. Kromě asfaltových hydroizolačních pásů či mPVC fólií jsou vhodné např. hydroizolační stěrky.

Důvody vlhnutí zdiva

„V praxi se setkáváme s dvěma nejčastějšími příčinami vlhnutí zdiva. Při starších domech je to chybějící horizontální hydroizolace, u novostaveb její nesprávné zhotovení nebo poškození během výstavby. Tím, že horizontální hydroizolace je narušena nebo zcela chybí, dochází k pronikání vlhkosti do zdí. Tato vlhkost se následně projevuje nám již známým způsobem, a to v podobě vlhkých fleků až po degradaci a poškození obvodových zdí, „vysvětluje Ing. Slavomír Vician, TCS Manager AC CZ / SK Henkel Slovensko, spol. s. r. o.

Problematické bývají levnější asfaltové pásy, které jsou nesprávné natavené. „Největším problémem jsou netěsné styky některých pásů a přechod na základovou konstrukci. Při přechodu na základ je třeba pás poohýbať a natavit na podklad což je náročné na korektní zpracování. Pokud se zapomene na náběhový fabion v koutech, není v podstatě ani možné hydroizolační systém realizovat tak, aby po čase systém nezatékala, „doplňuje Ing. Jozef Horváth, produktový manažer společnosti Master Builders Solutions Slovakia, spol. s r. o. Dalším problémem je ignorace tlakové vody. Pokud se pod úrovní terénu nachází tlaková voda, je třeba zvolit vhodný materiál a řešení.

Vhodné způsoby ochrany zdiva

Voda si najde cestu i do nejtenčí spáry, a proto je třeba v hydroizolačním systému omezit jejich množství na minimum. Ideální hydroizolační systém je zcela bez spojů. Hydroizolační systém bez spojů zajišťují hydroizolační stěrky, které mohou být na cementové nebo bitumenové bázi. „Stěrku nanášíte na předem připravený podklad kontinuálně, na ploše nevznikají žádné spoje. Právě spoje bitumenových pásů jsou jejich největší slabina, „pokračuje Ing. Slavomír Vician. Výhodou je také jednodušší manipulace „s vědrem připravené stěrky“ jako s kotoučem bitumenového pásu.

„Hydroizolační systém na bázi bitumenu se v porovnání s tradičními řešeními vyznačuje jednoduchou aplikací, která zaručí spolehlivé zaizolování jakékoliv konstrukce. Dodavatelům také vítají o polovinu nižší hmotnost výrobků ve srovnání s natavování pásy. To znamená úsporu nákladů na dopravu, menší namáhavost, jednodušší manipulaci a rychlejší postup stavebních prací, „popisuje další výhody Peter Joppek, produktový manažer FitMe Mapei SK, s. r. o. Slovakia.

Pro zajištění hydroizolace základů s výrobky na bázi bitumenu můžete zvolit samolepicí bitumenovou fólii nebo stěrkovou hydroizolaci. Hydroizolační systémy na bázi bitumenu se aplikují za studena. Omezuje se tak riziko roztavení asfaltového pásu v místě spojení. Výhodou použití stěrkových hydroizolací je možnost jejich aplikace na mírně vlhký podklad, jakož i možnost aplikace na členité povrchy. Dokonale okopírovat podklad, bez ohledu na to, zda má tvar oblouku, lomů apod.

Součástí hydroizolačního systému by měly být doplňkové výrobky, které řeší i drobné detaily. „V místě dilatačních spár nebo při střídání různých materiálů je třeba vložit do hydroizolační stěrky těsnící pásky, které vytvoří těsný spoj iv případě pohybu v podkladu. Hydroizolační stěrky jsou samy o sobě pružné a dokáží překlenuje existující trhliny v podkladu a to i ty, co vzniknou dodatečně, „doplňuje Ing. Jozef Horváth.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Komerční sdělení -bydlení