Home Rady a Návody Jaký zubní kartáček si vybrat?

Jaký zubní kartáček si vybrat?

0
Jaký zubní kartáček si vybrat?

Někteří lidé mají svůj oblíbený model zubního kartáčku, který si vždy při nákupu vyberou. Jiní se zubnímu kartáčku nevěnují, každé tři měsíce si kupují vybavení od jiné firmy a neupínají se k žádnému konkrétnímu typu. Jiní zase používají elektrický zubní kartáček, kde pravidelně mění hlavy. Jaký zubní kartáček si vybrat?

Ruční nebo elektrický kartáček na zuby?

Bez ohledu na to, jaký kartáček používáme, měl by být vybrán podle potřeb pacienta – pro děti a dospělé je potřeba jiná velikost kartáčku. Důležitá je také rukojeť kartáčku – zda bezpečně leží uživateli v ruce. Nejmladší jistě spíše využijí vybavení ve svých oblíbených barvách. Manuální zubní kartáček je skvělý pro tradicionalisty. Manuální zubní kartáčky jsou určitě nejoblíbenější ze všech modelů a najdete je téměř v každé domácnosti. Výhodami jsou jejich jednoduchost a účinnost a také fakt, že dobře plní svou funkci. Při výběru manuálního zubního kartáčku věnujte pozornost jeho jednotlivým prvkům. Za prvé, velikost hlavy – měla by být vybrána v závislosti na věku uživatele. Manuální zubní kartáčky jsou k dispozici v různých velikostech, takže nebudete mít problém rychle najít ten správný model. Důležitá je také tvrdost štětin.

Elektrický kartáček je vhodný pro lidi, kteří si cení pohodlí a mají rádi nové technologie. Elektrické zubní kartáčky jsou skvělou alternativou k těm manuálním. Základem jejich činnosti je vestavěný motorek, který zodpovídá za správný pohyb hrotu kartáčku. Špička kartáčku obvykle vykonává současně pulzující a rotační pohyby. Jejich počet je asi 4000 pohybů za minutu. Jejich použití je velmi jednoduché a intuitivní. Kulatá hlavice poskytuje dostatečný tlak na povrch zubů a dásní, aniž by je dráždila. A co víc, kulatý tvar hlavice umožňuje špičce kartáčku důkladně pokrýt zub a odstranit plak a zbytky jídla.

Znáte sonický kartáček?

Naproti tomu sonický kartáček čistí zuby ještě efektivněji díky ještě většímu počtu pohybů za minutu a vyzařování ultrazvuku. Doporučuje se například lidem, které trápí velké množství zubního plaku i těm, kteří používají fixní rovnátka. V současné době jsou sonické zubní kartáčky velmi oblíbeným řešením, které pomáhá udržovat správnou ústní hygienu. Existuje mnoho modelů a jejich typů. Bez ohledu na výrobce a model sonického kartáčku, každý z nich funguje na stejných principech, tedy na bázi vyzařování zvukových vln. Zvukové vlny odstraní ze štětin kartáčku bakterie až do velikosti 4 milimetrů. Díky tomu se snadno zbavíme choroboplodných zárodků i z těžko dostupných míst, kam se štětiny kartáčku nedostanou. Chcete-li se s kartáčkem dobře naučit pracovat, je vhodné navštívit dentální hygienu, kde vám pomohou se správnou technikou čištění.