události
HomeRady a NávodyKdo je na tom po finanční stránce nejhůře?

Kdo je na tom po finanční stránce nejhůře?

- Reklama -aktualita

Finanční majetek Slováků je tak nízký, že v regionu střední a východní Evropy jsme 2. nejhorší. Za námi je už jen Rumunsko. Pokud jde o poměr dluhů a vlastního finančního majetku, jsou na tom Slováci suverénně nejhorší z celé Evropské unie. Upozornilo na to sdružení Pracující chudoba s odvoláním na aktuální zprávu Allianz Global Wealth Report 2021.
Německá nadnárodní finanční skupina Allianz mapující globální bohatství a jeho distribuci mezi obyvateli planety zveřejňuje tuto zprávu pravidelně každý rok.

Ze zprávy vyplývá, že zatímco průměrný Slovák vlastní čisté finanční aktiva ve výši 7 531 eur, průměrný Čech má 21 607 eur a Polák 9882 eur.

Po finanční stránce jsou na tom nejhůře Slováci

Sdružení Pracující chudoba upozorňuje, že se nelze těšit ani z částky, kterou nám vypočítal Allianz, nakolik jí samotnou výšku netvoří jen úspory, investice do dluhopisů a akcií, ale i finanční aktiva v 2. a 3. důchodovém pilíři. „To jsou peníze, které ve skutečnosti nemohou na krytí výpadků v příjmech lidé vůbec využít,“ komentuje číslo šéf sdružení Milan Kuruc.

Socioekonomický analytik Ján Košč poukazuje i na výšku dluhu průměrného Slováka: „Kromě nízkých finančních aktiv, mají slovenský občané druhý nejvyšší průměrný dluh v regionu střední a východní Evropy. Čili jsme druzí nejhorší, co se týče čistého finančního majetku a druzí nejhorší, co se týče množství dluhů. A úplně nejhorší jsme v poměru dluhů k finančnímu majetku. „

Po finanční stránce jsou na tom nejhůře Slováci

Sdružení Pracující chudoba poukazuje na to, že zatímco finanční aktiva průměrného Slováka jsou ve výši 7 531 eur, jeho průměrné dluhy jsou ve výši 8 451 eur.

„Z porovnávaných zemí má pouze občan Slovenska v průměru více dluhů než čistého finančního majetku. V tomto držíme prvenství v celé EU. Tomuto katastrofálnímu obrazu se netřeba divit. Jde o logický důsledek nízkých příjmů slovenského obyvatelstva, a tedy neochoty zaměstnavatelů platit adekvátní mzdy a rovněž důsledek neexistence bytové politiky, která doslova nutí Slovenská občanů zatěžovat se hypotékami na předražený trhu s bydlením, „hodnotí situaci šéf sdružení Milan Kuruc.

Zatímco Slováci mají dluhy v průměru ve výši 53% na celkovém finančním majetku, na druhém místě za námi se v rámci regionu střední a východní Evropy nacházejí Poláci, ale jen s 33 procentním podílem dluhů. „Nejenže jsme první, ale máme v dluzích před ostatními obrovský náskok.“ Upřesňuje Kuruc.

Po finanční stránce jsou na tom nejhůře Slováci

Potvrzují se slova Jana KOSCOM, který před rokem upozorňoval, že s velkou pravděpodobností ze současné krize vyjdou Slováci ještě v horším stavu. „Škrtání veřejných výdajů, oklešťování sociálního státu a trhání záchranných síti nebude tou nejlepší cestou. Pokud se jako společnost chceme posunout k lepšímu, není možné přenést náklady za krizi na občany a ještě více zvyšovat tlak jejich zadlužování. „

Aktuální data uvedená v Allianz Global Wealth Report 2021 potvrzují, že i přes neodůvodněnému optimismu, který šíří někteří analytici a i někteří politici, problémem obyvatel Slovenska už je a pravděpodobně i bude vysoká inflace (EUROSTAT: HICP – Inflation rate [TEC00118]), která už v roce 2020 způsobila propadnutí Slovenska na absolutní dno v žebříčku Hrubé průměrné mzdy v paritě kupní síly (EUROSTAT: Annual net earnings [EARN_NT_NET__custom_1259028]). Jinými slovy, poté co se zohlednily spotřebitelské ceny v jednotlivých zemích se Slovensko podle Eurostatu ve výši mezd propadlo na absolutně poslední místo, dokonce až za Bulharsko.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Komerční sdělení -bydlení