Home Rady a Návody Míra inflace v Polsku se zrychlila v září na více než 20-leté maximum

Míra inflace v Polsku se zrychlila v září na více než 20-leté maximum

0
Míra inflace v Polsku se zrychlila v září na více než 20-leté maximum

Spotřebitelské ceny v Polsku zrychlily tempo růstu v září výrazněji, než se původně předpokládalo, přičemž míra inflace dosáhla nejvyšší úrovně za více než 20 let. Informoval o tom v pátek polský statistický úřad, který zveřejnil konečné údaje.

Statistici uvedli, že meziroční míra inflace dosáhla v září 5,9% po 5,5-procentní úrovni v předchozím měsíci. Předběžný odhad poukazoval na zrychlení růstu spotřebitelských cen na 5,8%. Konečný údaj znamená nejvyšší míru inflace od června 2001, pod což se podepsal zejména vývoj nákladů na dopravu. Zrychlení růstu však zaznamenaly také ceny v hotelech či potravin.

Náklady na dopravu se v září meziročně zvýšily o 18,5% po 17,8-procentním růstu v srpnu. Ceny v hotelích a restauracích zrychlily růst ze 6,6% na 7% a ceny potravin a nealkoholických nápojů z 3,9% na 4,4%.

I ve srovnání s předchozím měsícem se tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo výrazněji, než naznačoval předběžný odhad. Ten poukazoval na růst cen o 0,6%, konečný údaj byl stanoven na 0,7%. Pro srovnání, v srpnu se spotřebitelské ceny v Polsku zvýšily o 0,3%.