události
HomeFinanceNejdůležitější zprávy ze světové ekonomiky

Nejdůležitější zprávy ze světové ekonomiky

- Reklama -aktualita

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 41. týdnu 2021: Stockholm 11. října – Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2021 získali ekonomové David Card, Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens , oznámila v pondělí Královská švédská akademie. Laureáti získali cenu s oficiálním názvem Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela za nové pohledy na trh práce a analýzy týkající se vyvozování závěrů z neúmyslných experimentů nebo takzvaných přirozených experimentov.Washington 12. října – Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) vyjádřila podporu své šéfce poté, co prozkoumala obvinění, že Kristalina Georgievová během svého působení ve Světové bance měla podíl na manipulaci údajů ve prospěch Číny. Ministryně financí USA Janet Yellenová však šéfce MMF dala najevo, že USA jsou připraveny prověřit jakékoli nové fakta. Výkonná rada MMF, která má 24 členů, po týden trvajícím zkoumání kauzy vydala prohlášení, že informace, které během tohoto období získala (zahrnovaly setkání se zástupci právnické firmy WilmerHale is Georgievové), nedokázali jednoznačně potvrdit, že současná šéfka MMF se během působení ve světové bance dopustila nekalých praktík.Paríž 12. října – Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil plán na obnovu průmyslu země v hodnotě 30 miliard eur. Prohlásil, že země by měla získat zpět svou pozici globálního lídra v oblasti inovácií.Wiesbaden 13. října – Inflace v Německu se v minulém měsíci zrychlila a po téměř 28 letech se dostala nad hranici 4%. Její motorem zůstává růst cen energií. Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 4,1%, uvedl spolkový statistický úřad Destatis a potvrdil tak svůj předběžný odhad. Meziroční míra inflace se v Německu nacházela nad čtyřmi procenty naposledy v prosinci 1993, kdy dosáhla 4,3%. V předchozích dvou měsících, v srpnu a červenci, se meziroční míra inflace pohybovala těsně pod 4% .Praha 13. října – Největší skupina alternativních dodavatelů energie v Česku, Bohemia Energy, končí pro extrémní nárůst cen energií. Bohemia Energy je mateřskou skupinou Bohemia Energy, která před několika týdny už skončila na slovenském trhu. Nového dodavatele si bude muset v Česku hledat téměř 1 milion zákazníkov.

Brusel 13. října – Podle Evropské komise (EK) je třeba urychleně přijmout opatření na ochranu domácností a firem v Evropě před razantním nárůstem cen energií. Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonovou ve středu představila sadu nástrojů, které mohou členské státy Evropské unie (EU) použít bez porušení pravidel hospodářské soutěže. Mezi opatření, která EK navrhuje, patří například přímé platby, daňové úlevy a dotace pro malé firmy. Komise však uvažuje io střednědobých reformách, které by z dlouhodobého hlediska zvýšily odolnost evropského energetického trhu.Brusel 13. října – Evropská komise (EK) ve středu oznámila, že vyplatila Slovensku 822,7 milionu eur v podobě 13-procentního předběžného financování projektů a investic uvedených v národním plánu obnovy a odolnosti.

Peníze byly vyplaceny v rámci nástroje pro obnovu a odolnost (RRF), který je jádrem ozdravného plánu EU příští generace (NGEU). Slovensko má v rámci RRF získat nevratné granty v celkové výši 6,3 miliardy eur. Komise schválí vyplácení dalších tranší na základě realizace investic a reforem uvedených v plánu obnovy a odolnosti Slovenska.Washington 14. října – Počet Američanů, kteří v uplynulém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, klesl pod 300.000 poprvé od počátečních dnů pandemie onemocnění COVID-19 a blíží se k úrovním před koronakrízy. Snížení počtu nových žádostí o podporu bylo také výraznější, než očekávali ekonomové. To signalizuje, že trh práce se postupně blíží k plnému zotavení.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Komerční sdělení -bydlení