Home Bydlení Prasklo vám napojení kouřovodu?

Prasklo vám napojení kouřovodu?

0
Prasklo vám napojení kouřovodu?

Častým problémem bývá prasklé napojení kouřovodu na komín. Sopouch v mnoha případech nevydrží zatížení, kterému ho vystaví uživatelé nebo spotřebiče.

4

Častou, pokud ne nejčastější, chybou bývá těsné napojení kouřovodu do sopouchu. Tedy uživatel zasune troubu kouřovodu velmi těsně do sopouchu, bez možnosti dostatečné dilatace. Kovový kouřovod má totiž nesrovnatelně větší tepelnou roztažnost než šamot.

nesprávné napojení kouřovodu
Nesprávné napojení kouřovodu | Zdroj: Schiedel
Druhým nejčastějším způsobem jako poškodit komín / sopouch je nesprávné použití spotřebiče. Zde vede jako spolehlivý „ničitel“ spotřebič spíše známý pod pojmem „PETERKA“. V tomto případě ale zase platí, že za vším hledej člověka. PETERKA jsou často přetížené uživatelům, tedy v nich topí bez deflektoru, s několikanásobným překročením provozní teploty jak spotřebiče, tak kouřovodu a na konec i samotného komína. Standardně jsou komíny podle normy ověřovány na provozní teplotu 400 ° C, jsou ověřovány také zkouškou vyhoření sazí (teplota 1000 ° C po dobu 30 minut), tedy nejsou připraveny na několikahodinové topení s teplotou spalin 800-950 ° C. Následkem takového přetížení bývá prasklý komín, kouřovod a často také zapálení střešní konstrukce.

Správné napojení kouřovodu
Správné napojení kouřovodu | Zdroj: Schiedel
Pokud již dojde k poškození kouřovodu, dá se snadno vyměnit. Pokud dojde k prasknutí sopouchu, také se dá tento komponent vyměnit, postup naleznete zde. Pokud dojde k poškození komínové vložky, musí se komín vyvložkovat a uvést do provozně a požární bezpečného stavu. Například vložkou z nerezavějící oceli Schiedel PRIMA Plus nebo keramickou vložkou Schiedel KERANOVA.

Správné napojení kouřovodu Schiedel
Správné napojení kouřovodu Schiedel | Zdroj: Schiedel
Následovat by měla kontrola a přezkoušení komína osobou odborně způsobilou ve smyslu Vyhl. 401/2007. Je povinností uživatele tak jednat, pokud se postaví nový komín v novostavbě, nebo dojde k výměně spotřebiče, úpravě komína, změně typu paliva nebo pokud komín nebyl více než 2 roky používaný.