dnes 10:01 – Průměrná absolutní cena bytu v Bratislavě ve 3. čtvrtletí letošního roku překonala čtvrt milionu eur. A to i přesto, že se průměrná rozloha bytů snižuje.
Průměrná absolutní cena bytu v Bratislavě ve 3. čtvrtletí letošního roku překonala čtvrt milionu eur. A to i přesto, že se průměrná rozloha bytů snižuje. Vyplývá to z dat společnosti Bencont Investments. Průměrná jednotková cena bytu v hlavním městě byla koncem 3. čtvrtletí na úrovni 4073 eur za čtvereční metr (m2) včetně daně z přidané hodnoty (DPH). Meziročně tak byty zdražily o 15% a oproti 2. kvartálu tohoto roku o 1,6%.
Zatímco průměrná cena bratislavského bytu v rámci celého města byla na úrovni 250.000 eur, v Starém Městě tato hodnota přesáhla 500.000 eur. Průměrná absolutní cena bytů tak meziročně narostla o deset procent, naopak průměrná rozloha klesla zhruba o pět procent na 63,35 m2.
Analytici společnosti však upozornili na pokles prodeje bratislavských bytů, ve 3. čtvrtletí se prodalo o čtvrtinu méně než v předešlém čtvrtletí. V číselném vyjádření šlo o 642 bytů. „Jde však o běžný sezónní pokles, který souvisí s rekreačních měsíci červenec a srpen,“ poznamenali analytici.
Průměrná cena prodaných bytů rovněž rostla a dostala se na úroveň 3860 eur za m2, což je meziročně více o 19%. „Nejprudší rostly realizační ceny v okrese Bratislava II, kde trh akceptoval zvyšování cen bytů nejen ve vyšší prémiové kategorii bytů, ale také v případě startovacích bytů na okraji okresu,“ řekl hlavní analytik společnosti Rudolf Bruchánik. Nejprodávanějšími zůstali dvoupokojové byty, které tvořily polovinu celkového prodeje.
Růst realizačních cen na úrovni nabídkových cen podle analytiků hovoří o tom, že i navzdory rekordním cenám poptávka toto zdražování akceptuje. „Potřeba bydlení je tu stále a trend koupě nemovitosti na Slovensku je v současnosti, tak historicky velmi silný,“ poznamenali analytici. To by se nejbližší dobu nemělo měnit, proto analytici tvrdí, že růst cen nemovitostí v metropoli Slovenska bude pokračovat.
Vysoké ceny však lidi vyhánějí do okolních obcí nebo do nájemního bydlení, což podle Bruchánika představuje pro město problém, protože tato část obyvatelstva má často trvalý pobyt jinde, ale využívá infrastrukturu hlavního města. „Částečným řešením této situace by bylo zpřehlednění, zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů, které by umožnily zvýšenou výstavbu, a tím pádem na trhu vytvořili konkurenci, která by zabránila dalšímu cenovému růstu,“ uzavřel analytik.
Redakce radí: Pečujte o svůj dům.