Šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling podporuje zvýšení stropu na veřejné dluhy zemí eurozóny.
Fiskální pravidla měnové unie „se musí přizpůsobit změněným ekonomickým podmínkám“, řekl Regling pro německý týdeník Spiegel. Dodal, že aktuální strop pro veřejný dluh na úrovni 60% hrubého domácího produktu (HDP) je „už neaktuální“.
Záchranný fond ESM někdy také nazývaný stálý euroval vznikl během globální finanční krize jako nástroj na finanční pomoc zemím eurozóny a je finanční institucí s vlastním kapitálem. ESM funguje od roku 2012 a jeho cílem je řešení finančních problémů členských zemí, které by mohly ohrozit celou měnovou unii. Výměnou za finanční pomoc tradičně stanovuje podmínky fiskální konsolidace, které musí přijímající země plnit.
Politici podle Reglinga musí chápat, že „stát si může půjčovat příliš mnoho, ale také příliš málo“. Ocenil plán obnovy Itálie, který by měl nastartovat růst ekonomiky země, a tím i snižování veřejného dluhu. Upozornil, že díky nízkým úrokům bude obsluha dluhu stát Itálie relativně málo. „V roce 1993 vláda v Římě stále musela utratit téměř 12% výkonu ekonomiky na splátky úroků. Dnes jsou to jen o něco více než 3%.“
Regling také varoval, že příliš prudké snížení vládních půjček by mohlo způsobit „nedostatek bezpečných investičních příležitostí pro investory“ a způsobit další pokles úrokových sazeb.