Home Magazín Škoda Auto nemá pro své lidi práci, chystá velké stěhování zaměstnanců

Škoda Auto nemá pro své lidi práci, chystá velké stěhování zaměstnanců

0
Škoda Auto nemá pro své lidi práci, chystá velké stěhování zaměstnanců

Krize výroby ve společnosti Škoda Auto si vybírá personální daň. Automobilka od 18. října až do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví produkci ve všech třech českých závodech. To podle současných informací oborů vyvolá velké stěhování zaměstnanců ve firmě. Pro mnohé z nich by společnost jinak neměla využití. V listopadu proto začne ve větší míře přesouvat lidi na jiné pozice. Zaměstnanci se obávají propouštění. Informoval o tom server e15.cz.

„V motoristickém žargonu se tomu říká asi takto:“ Zpátečku dávat nebudeme, ale přeřadíme na nižší rychlost, která je však plná síly, „píší odbory ve firemním týdeníku Škodovácký odborář.

V tomto týdnu se v závodech v Mladé Boleslavi a v Kvasinách nevyráběly auta v pondělí a úterý. V příštím týdnu se v českých závodech automobilky nebude podle oborů vyrábět až na výjimky prakticky celý týden. Společnost chce pozastavenou produkci v závodech využít na firemní inventuru a kromě toho na dokončování desetitisíců rozpracovaných aut, které v současnosti stojí na odstavných parkovištích.

Omezování výroby až do konce roku se obávají zaměstnanci, kteří mají strach, že pro ně nebude mít firma práci. Škoda zaměstnává v Česku více než 35.000 lidí a průměrná hrubá mzda ve firmě překračuje 50.000 Kč (1968 eur) měsíčně.

Podle odborů se v automobilce od 1. listopadu chystají velké personální změny. Podle odborového předáka firmy Jaroslava Povšíka bude od listopadu připravena takzvaná redukovaná norma obsluhy. Společnost chce maximálně využít přirozenou fluktuaci kmenových i agenturních zaměstnanců. Na uvolněná místa se tak například přesunou zaměstnanci, pro které automobilka v jejich původní pozici nemá práci.

Zaměstnanci, pro jejichž nebude v automobilce využití, budou zařazeni do takzvaných previsových středisek, které budou vymýšlet, jakou práci jim přidělit. Firma kromě toho omezí i přesčasy.

Problémy Škody Auto však mají vliv i na mnohé dodavatelské společnosti. Firma Kasko ze Slavkova, která vyrábí plastové díly především pro automobilový průmysl, musela na dva týdny zastavit výrobu a některé zaměstnance nechávat doma za 60% mzdy. I samotná Škodovka nechává část zaměstnanců doma a vyplácí jim 80% mzdy.